מה חשיבותו של בדק בית

כולנו מכירים את האימרה המפורסמת על כך שלא קונים חתול בשק. הדבר תקף פי כמה כשמדובר בהשקעה כספית אדירה כמו רכישת דירה עצמית או בקבוצות רכישה. כמה פעמים בחיינו אנו ניצבים בפני החלטה כה משמעותית עבור עתידנו הכלכלי? ממש כפי שלא היינו רוכשים רכב מבלי שיעבור קודם לכן בדיקה במוסך שאפשר לסמוך עליו, לא מומלץ לרכוש בית מבלי לערוך קודם לכן בדק בית.

מה זה בדק בית?
הכוונה לבדיקה של המבנה על ידי איש מקצוע. לרוב יהיה זה מהנדס מקצועי המיומן בגילוי וחיפוש אחר ליקויים נסתרים. המהנדס יבדוק עבורכם את כל אותם פרטים שלא הייתם יודעים עליהם אילולא חוות הדעת המקצועית. הרי רטיבות ועובש על התקרה, ריקבון בארונות או זרם מים קלוש יעוררו חשדות בכל מי שעיניו בראשו. מה עם דליפת גז או דליפות מצינורות שעדיין לא נתנו את אותותיהם על קירות המבנה? ודאי תופתעו לשמוע שלא רק בתים יד שנייה או יותר מצריכים בדיקה שכזו. גם בית שנקנה ישירות מהקבלן עלול לסבול מליקויי מבנה. יש קבלנים שודאי יעדיפו לחסוך כמה פרוטות ולוותר על התקנת הארקה או שימוש בחומרים בטיחותיים, קרוב לודאי שלא תרצו לרכוש דירה מאדם כזה.

יד שנייה או ישירות מקבלן
בין אם זו דירה הניצבת בבניין בן 50 שנה ובין אם זה עתה רכשתם קוטג' דו קומתי שנבנה בהתאם לצרכים שלכם ובין אם אתם כרגע שוכרים משרדים להשכרה שלושת סוגי המבנים יצריכו בדק בית. כמובן שכל מבנה ייבדק בצורה שונה ע"י המהנדס, המכיר את הליקויים הנפוצים בכל אחד מהמבנים. לצורך העניין, בבית ישן יצטרך איש המקצוע לבדוק את תקינות צינורות ומצב האינסטלציה, שכן אינסטלציה נוטה להתבלות. בנוסף, הוא יחפש סדקים העלולים להצביע על תזוזת המבנה או חוסר יציבות של היסודות. ייתכנו בעיות במערכת החשמל או כל פרט אחר מובנה בבית העלול לסבול מבלאי טבעי. בדירה חדשה יחפש הבודק ליקויים שונים דוגמת מבנה החלונות והדלתות, האם הם בטיחותיים ועומדים בתקנים.

חברה או איש מקצוע
לפני שאתם שוכרים אדם שיבצע עבורכם את בדק הבית, כדאי לבחון כמה קריטריונים לפיהם תוכלו לדעת האם מדובר באיש מקצוע או חס ושלום שרלטן. האם אותו אדם בעל הכשרה מקצועית מתאימה, מהנדס, מפקח בנייה או שמאי? בקשו לשמוע ממנו פרטים על בתים אחרים שבדק בעבר ואיזה ליקויים נתגלו בהם. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא איכות הציוד באמצעותו נבדק המבנה.

בכל מקרה, לפני שתעשו את הצעד המשמעותי ותרכשו דירה, חסכו לעצמכם כאבי ראש ועירכו בדק בית. הדבר יחסוך מכם עוגמת נפש ויאפשר לכם לרכוש את ביתכם החדש בלב שלם.

About the Author

1 thought on “מה חשיבותו של בדק בית

כתיבת תגובה