תמ"א 38

ערים רבים כבר החלו ליישם את תוכנית תמ"א 38 וערים נוספות הולכות בדרכם וממתינות לאישורים הנדרשים על מנת להתחיל את מימוש הפרויקט שיוסיף לדיירים ביקוש רב לדירתם. חשוב לציין שלא מדובר בביצוע חובה או חוק שמחייב את בעלי הבניינים שלא עמידים בני רעידות אדמה לבצע חיזוק מבנים, אלא מדובר בהמלצה שיכולה להציל חיים במקרים הללו.

כדי לממש את הפרויקט יש לקבל אישור מהוועדה המקומית אשר מפרטת מה בדיוק ניתן לשנות בבניין והאם בכלל דיירי הבניין זכאים למימוש תמ"א 38, כל התוכנית כוללת כללים שמפרטים בדיוק מה מותר ומתי. כללים אלו מועברים לחברות הקבלן אשר מחויבות לממש את נפרויקט לפי התנאים הללו. לעיתים על מנת לגייס ביקוש לביצוע תמ"א קבלנים רבים מבטיחים לדיירי הבניין תוספות בנייה שכלל אין להם אישור על ידי הועדה המקומית, לכן מומלץ להכיר היטב את תנאי הכללים ומהם מאפשרים כדי שתחסכו מכם הטעיות שיקשו על ביצוע התהליך.

את המידע המלא על כללי מימוש תמ"א 38 ניתן לבקש מהוועדה המקומית או לקבוע פגישת ייעוץ אצל עורך דין שמתמחה בתחום שיענה לכם על כל השאלות הקיימות בנושא. לפני מימוש הפרויקט יש להכיר בנוסף גם את תנאי המיסוי כמו מס שבח, האם יש לשלם זאת במסגרת תמ"א 38 או שקיים פטור ? במידה ויש תשלום מי לוקח על עצמו את התשלום הקבלן או דיירי הבניין ?.

זכרו לבדוק גם את תנאי הביטוח שהקבלן מציע, חשבו על כל מה שיכול לקרות במימוש התוכנית ותדאגו לכסות את עצמכם מכל מקרה אפשרי. בדקו האם הביטוח כולל נזקים של רכוש או חלילה פגיעה באדם. אין לבחור בחברה קבלנית שלא מעניקה ביטוח מלא על מקרים חריגים, בעיקר אם היא לא מעניקה כלל.

גם במקרה זה התייעצו עם עורך דין וודאו כי תנאי הביטוח הוגנים ומתאימים לפרויקט תמ"א 38. תאמו ציפיות עם הקבלן לזמן שהפרויקט יימשך וודאו שאכן דבריו נכונים על ידי תשאול של דיירים שכבר התנסו במימוש הפרויקט על ידי אותו קבלן, תחקיר מלא על הקבלן יבטיח לכם לעבור את התהליך במהרה .

כתיבת תגובה